نشریه معرفت اقتصاد اسلامي 22 چاپ شد

بیست و دومین شماره مجله علمی پژوهشی معرفت اقتصاد اسلامی، دوره بهار و تابستان 99، با موضوعات و آثاری از نویسندگان زیر به چاپ رسید.

 

کسري بودجه و فروپاشي تمدن غرب: تحليلي نو از نظريه عدالت رالز؛ محمد مبيني سوچلمايي/ عليرضا پورفرج/ محمدتقي گيلک حکيم‌آبادي.

کنکاشی در چگونگی ارزش پول از منظر یک اقتصاد بدون بهرة پولی، بررسی تطبیقی با اقتصاد کلاسیک؛ بشری بشارتی/ محمدمهدی مجاهدی مؤخر/ حسن سبحانی/ فرشاد مؤمنی/ عباس شاکری.

كتاب «الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم» منتشر شد

 

الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم

سید محمد کاظم رجایی

با همکاری مهدی محمدیان و نصرالله انصاری

 

کتاب الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم به همت حجت‌الاسلام دکتر سید محمدکاظم رجایی با همکاری حجج اسلام آقایان مهدی محمدیان و نصرالله انصاری در مرکز پژوهش کاربردی اقتصادی اجتماعی قدر نگارش و به وسیله انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در قالب 289 صفحه وزیری در پاییز 1398 منتشر شده است.

 

كتاب «تأمين و تخصيص بودجه دولت اسلامي» منتشر شد

تأمین و تخصیص بودجه دولت اسلامی

محمدجمال خلیلیان اشکذری و همکاران

 

نظام تدوین بودجه از مباحث بسیار مهم در اقتصاد و مالیه عمومی است که به‌عنوان ابراز سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی، نقش مهمی در تحقق هدف‌های ملی جامعه ایفا می‌کند. بودجه، ترسیمی از برنامه کار و وضعیت مالی آینده است. از آنجا که معمولاً این برنامه‌ریزی برای وصول به هدف یا اهدافی انجام می‌شود، لازم است بودجه تنظیمی پاسخی باشد برای اینکه چه باید کرد و تأمین درآمدها و تخصیص هزینه‌ها در راستای اقدامات دولت به چه میزان و چگونه باشد.

 

كتاب «نه فقط به خاطر پول - تبيين هزينه هاي مخفي پاداش و جريمه؛ از روان شناسي تا اقتصاد» منتشر شد

نه فقط به خاطر پول

تبيين هزينه هاي مخفي پاداش و جريمه؛ از روان شناسي تا اقتصاد

محمدجواد توكلي

 

کتاب نه فقط به خاطر پول به بررسی واکنش نامتعارف افراد به پاداش و جریمه پولی می پردازد. نتایج مطالعات پردامنه روانشناسان و اقتصاددانان نشان می دهد که پرداخت مشوق پولی و یا وضع جریمه در بسیاری از موارد اثر معکوس دارد، اهدای خون را کاهش می دهد، فرار مالیاتی را افزایش می دهد، اثر معکوس بر وجدان کاری دارد، از فعالیت های داوطلبانه می کاهد، میزان تخریب محیط زیست را افزایش می دهد و ...

 

كتاب «جايگاه استقرا در روش شهيد صدر در اقتصاد اسلامي» منتشر شد

كتاب جايگاه استقرا در روش شهيد صدر در اقتصاد اسلامي پژوهشي است در قلمرو اقتصاد اسلامي كه با تلاش پژوهشگر ارجمند حجت‌الاسلام محمدجواد قاسمي اصل نگارش يافته و در 196  صفحه رقعی توسط انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شد.

 

اشتراک در تازه‌های علمی