اردوی علمی بازدید گروه اقتصاد از صنایع شهرک شکوهیه و محمودآباد قم

با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله)، گروه اقتصاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اردوی علمی برای دیدار از صنایع شهرک شکوهیه و محمودآباد قم در روز دوشنبه 28 فروردین 1396 برگزار نمود. این اردو با استقبال اساتید و دانش‌پژوهان گروه اقتصاد موسسه مواجه گردید. در این بازدید از شرکت‌های پاکشوما در شهرک محمود آباد و شرکت کیان مبتکر پارس در شهرک شکوهیه بازدید شد. در ادامه گزارش اجمالی از این اردوی علمی ارائه می‌شود.

اولین اردوی علمی گروه اقتصاد در سال اقتصاد مقاومتی تولید-اشتعال ، بازدید از دو کارخانه پاکشوما و کیان مبتکر پارس در دو شهرک محمودآباد و شکوهیه قم بود. هر دو کارخانه  به بخش خصوصی تعلق داشت. 
پاکشوما با سابقه طولانی اش خط تولید بزرگی ایجاد کرده و باعث اشتغال بیش از هزار کارگر شده و برنامه های توسعه ای نیز در دست اجرا دارد. به واسطه مشکل عدم اعتماد کامل مصرف کننده داخلی به کالای با کیفیت داخلی، کارخانه برندهای مختلفی همچون کندی و مدیا را خریداری کرده بود تا بتواند در بازار داخلی فروش داشته باشد آن هم در رقابت با محصولات خارجی همچون بوش و سامسونگ و .... 
شرکت کیان_مبتکر با طرح های ابداعی اش در زمینه تاسیسات برودتی و حرارتی و معرفی کولرهای سلولزی کم مصرف، از کمبود سرمایه در گردش رنج می برد و هم اکنون با کمتر از ده درصد ظرفیت کار می کند. 
داستان درد دل های جناب آقای حاج علیان ، مالک و مدیر کیان مبتکر، که طرح آن نیازمند مجالی دیگر است، شنیدنی است.  ایشان دل پری از وعده های بدون عمل مسئولین داشتند. بنا بود به خاطر کسب رتبه در یکی از نمایشگاه های داخلی به ایشان و سایر برگزیدگان از محل صندوق توسعه  300 میلیون تومان کمک بلاعوض و دو میلیارد تومان تسهیلات بدهند. بعد هفت هشت ماه دوندگی، میزان کمک به ایشان به  تسهیلات  50 میلیون تومانی تنزل یافته بود.
مشکل کمبود تقاضا و همچنین کمبود سرمایه در گردش بسیاری از صنایع ما را رنج می دهد. نتایج مطالعات فضای کسب و کار ایران به خوبی حاکی از این دو مشکل به خصوص مشکل کمبود نقدینگی است. بانک ها آن گونه که باید و شاید در خدمت تولید ملی نیستند و به واسطه ریسک گریزی، تقاضای نرخ های سود ثابت بالایی از اهالی کسب و کار دارند.