نشریه معرفت اقتصاد اسلامي 22 چاپ شد

بیست و دومین شماره مجله علمی پژوهشی معرفت اقتصاد اسلامی، دوره بهار و تابستان 99، با موضوعات و آثاری از نویسندگان زیر به چاپ رسید.

 

کسري بودجه و فروپاشي تمدن غرب: تحليلي نو از نظريه عدالت رالز؛ محمد مبيني سوچلمايي/ عليرضا پورفرج/ محمدتقي گيلک حکيم‌آبادي.

کنکاشی در چگونگی ارزش پول از منظر یک اقتصاد بدون بهرة پولی، بررسی تطبیقی با اقتصاد کلاسیک؛ بشری بشارتی/ محمدمهدی مجاهدی مؤخر/ حسن سبحانی/ فرشاد مؤمنی/ عباس شاکری.

كتاب «الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم» منتشر شد

 

الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم

سید محمد کاظم رجایی

با همکاری مهدی محمدیان و نصرالله انصاری

 

کتاب الگوی توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه قرآن کریم به همت حجت‌الاسلام دکتر سید محمدکاظم رجایی با همکاری حجج اسلام آقایان مهدی محمدیان و نصرالله انصاری در مرکز پژوهش کاربردی اقتصادی اجتماعی قدر نگارش و به وسیله انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در قالب 289 صفحه وزیری در پاییز 1398 منتشر شده است.

 

كتاب «تأمين و تخصيص بودجه دولت اسلامي» منتشر شد

تأمین و تخصیص بودجه دولت اسلامی

محمدجمال خلیلیان اشکذری و همکاران

 

نظام تدوین بودجه از مباحث بسیار مهم در اقتصاد و مالیه عمومی است که به‌عنوان ابراز سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی، نقش مهمی در تحقق هدف‌های ملی جامعه ایفا می‌کند. بودجه، ترسیمی از برنامه کار و وضعیت مالی آینده است. از آنجا که معمولاً این برنامه‌ریزی برای وصول به هدف یا اهدافی انجام می‌شود، لازم است بودجه تنظیمی پاسخی باشد برای اینکه چه باید کرد و تأمین درآمدها و تخصیص هزینه‌ها در راستای اقدامات دولت به چه میزان و چگونه باشد.

 

كتاب «نه فقط به خاطر پول - تبيين هزينه هاي مخفي پاداش و جريمه؛ از روان شناسي تا اقتصاد» منتشر شد

نه فقط به خاطر پول

تبيين هزينه هاي مخفي پاداش و جريمه؛ از روان شناسي تا اقتصاد

محمدجواد توكلي

 

کتاب نه فقط به خاطر پول به بررسی واکنش نامتعارف افراد به پاداش و جریمه پولی می پردازد. نتایج مطالعات پردامنه روانشناسان و اقتصاددانان نشان می دهد که پرداخت مشوق پولی و یا وضع جریمه در بسیاری از موارد اثر معکوس دارد، اهدای خون را کاهش می دهد، فرار مالیاتی را افزایش می دهد، اثر معکوس بر وجدان کاری دارد، از فعالیت های داوطلبانه می کاهد، میزان تخریب محیط زیست را افزایش می دهد و ...

 

اردوی علمی بازدید گروه اقتصاد از صنایع شهرک شکوهیه و محمودآباد قم

با توجه به نامگذاری سال 1396 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله)، گروه اقتصاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اردوی علمی برای دیدار از صنایع شهرک شکوهیه و محمودآباد قم در روز دوشنبه 28 فروردین 1396 برگزار نمود. این اردو با استقبال اساتید و دانش‌پژوهان گروه اقتصاد موسسه مواجه گردید. در این بازدید از شرکت‌های پاکشوما در شهرک محمود آباد و شرکت کیان مبتکر پارس در شهرک شکوهیه بازدید شد. در ادامه گزارش اجمالی از این اردوی علمی ارائه می‌شود.

انتشار سیزدهمين شماره معرفت اقتصاد اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

سیزدهمين شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی معرفت اقتصاد اسلامی منتشر شد. در این شماره مقالاتی در زمینه اقتصاد مقاومتی، فلسفه اقتصاد اسلامی، بانکداری اسلامی و اقتصاد رفاه به زیور تبع آراسته شده که در ادامه این مقالات به اختصار معرفی می شوند.

نشست علمي قراردادهاي نفتي و اقتصاد مقاومتي

نشست علمی  "قراردادهای نفتی و اقتصاد مقاومتی"

همراه با پرسش و پاسخ

سخنران:  دكتر مسعود درخشان

زمان: دوشنبه، 5 مهرماه 1395،  ساعت 16:00
مکان:موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، طبقه 4، سالن اندیشه.

 

صفحه‌ها

اشتراک در اخبار عمومی